top of page
Szukaj

Filmy instruktażowe: Wybrane elementy struktury konsultacji wg. modelu Calgary - Cambridge

Zdjęcie autora: Aldona Katarzyna JankowskaAldona Katarzyna Jankowska

Udostępniamy filmiki instruktażowe, które pokazują wybrane elementy konsultacji na podstawie wybranej diagnozy i trudności pacjentki.


  1. Rozpoczęcie konsultacji oraz „złota minuta”


Każde rozpoczęcie konsultacji ma swój początek w osobie zarówno lekarza, jak i pacjenta, jeszcze zanim pacjent wejdzie do gabinetu. To z jakimi przekonaniami są obie osoby, jakie emocje im towarzyszą, ma bezpośredni wpływ na przebieg konsultacji. Każda konsultacja jest podjęciem pacjenta przez lekarza, w jego przestrzeni gabinetowej. Warto zastanowić się w jaki sposób powitać pacjenta w gabinecie - wyjście po pacjenta do poczekalni, otwarcie drzwi, powitanie przy biurku. Ważne, aby ten element otwierający konsultację rozpoczynający budowanie relacji, był zgodny z lekarzem, jak i kulturalny wobec pacjenta. Po powitaniu, przedstawieniu się oraz uzyskaniu danych pacjenta, następuję pytanie otwierające konsultację, po którym pacjent wnosi treści dotyczące kwestii, w jakiej umówił się na konsultację. „Złota minuta” to czas, w którym pacjent mówi bez przerywania ze strony lekarza. W tym czasie lekarz aktywnie słucha pacjenta, prowadzi wewnętrzny dialog służący ułożeniu pytań koniecznych do zadania w celu postawienia diagnozy, prowadzi wewnętrzny dialog ukierunkowany na diagnozę różnicową. Po nieprzerwanej wypowiedzi pacjenta jest czas dla lekarza by poprzez odpowiednio dobrane pytania otwarte i/lub zamknięte, uszczegółowić treści wnoszone przez pacjenta.



  1. Diagnoza oraz wyjaśnienie diagnozy


Po uzyskaniu i sklasyfikowaniu informacji od pacjenta, lekarz przechodzi do badania fizykalnego (uprzednio informując o tym pacjenta i uzyskując jego zgodę). Po tym elemencie konsultacji następuję podsumowanie informacji zebranych przez lekarza, na podstawie których lekarz przedstawia diagnozę lub jej hipotezę, wyjaśniając ją w sposób zrozumiały dla pacjenta. Aby upewnić się na ile lekarz został zrozumiany przez pacjenta, należy zadać pytanie wnoszące o prośbę, by pacjent swoimi słowami opowiedział jak rozumie diagnozę.



  1. Współdzielone podejmowanie decyzji


W gabinecie lekarskim spotyka się podczas konsultacji dwoje specjalistów: lekarz - specjalista z wiedzą medyczną, oraz pacjent - specjalista od siebie samego, z wiedzą o sobie i swoim życiu. Podczas omawiania planu leczenia, lekarz przedstawia swoją propozycję w oparciu o dostępną wiedzę, natomiast pacjent ma prawo współuczestniczyć w podjęciu decyzji o takim sposobie leczenia, opierając się na wiedzy odnośnie siebie samego i swojego życia, w tym odczuwanych niepokojów, sytuacji materialnej, wykonywanego zawodu i trybu życia. Przyjmując tę perspektywę rozmowy oddalamy się od wydawania „zaleceń lekarskich”, które mogą być trudne w realizacji przez pacjenta, na rzecz wspólnego wypracowania planu leczenia, który angażuje pacjenta i opiera się na jego realnych możliwościach realizowania owego planu.



  1. Siatka bezpieczeństwa + zakończenie konsultacji


By zwiększyć poczucie bezpieczeństwa pacjenta, pod koniec konsultacji lekarz przedstawia pacjentowi tzw. „siatkę bezpieczeństwa”. Jest to element konsultacji, w którym lekarz, odnosząc się do diagnozy pacjenta i planu leczenia, informuje pacjenta jakie ten ma podjąć kroki, gdy wydarzy się coś „alarmującego”. Informacja ta opiera się na zdaniu: „jeśli….., to…..”, np. „Jeśli gorączka nie spadnie przez 3 dni, proszę podejść do mnie na konsultację.”, lub „Jeśli do gorączki dołączy u dziecka wysypka, proszę zgłosić się natychmiast na SOR.”, lub „Jeśli zacznie się panu trudno oddychać, proszę wezwać pogotowie.”. Informacja z „siatki bezpieczeństwa” daje pacjentowi wiedzę jak postępować w razie pojawienia się dodatkowych objawów, działań niepożądanych lub braku reakcji na leczenie, a także zmniejsza poczucie niepokoju i bezradności wobec tego, co się z nim dzieje, po wyjściu z gabinetu lekarskiego. Konsultacja kończy się podsumowaniem zarówno ze strony lekarza, jak i pacjenta, a także umówieniem kolejnego terminu spotkania, jeśli jest taka potrzeba. Całość konsultacji spaja klamra w postaci przygotowania się lekarza do konsultacji poprzez uzupełnienie dokumantacji oraz przygotowaniem się do podjęcia kolejnego pacjenta.





Lekarka: lek. Paula Rudzińska

Pacjentka symulowana: Anna Bochnak - Fryc

Montaż: Grzegorz Kujawiński

Oświetlenie: Marzena Chojnowska

Nadzór merytoryczny: Magdalena Mikulska

Miejsce nagrania: Teatr Gdynia Główna


Filmy zrealizowano w ramach projektu „SymulAkcja! Gdzie medycyna spotyka teatr” KPO. GRANTY 2024. A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju. Przedsięwzięcie sfinansowano przez Unię Europejską NextGenerationEU.

84 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • Facebook
  • YouTube
bottom of page